ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI

“18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinlik ile Ankara İli Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde kutlandı.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” çok sayıda davetlinin katıldığı bir etkinlikle Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde  kutlandı.Söz konusu etkinliğe İçişleri Bakan Yardımcımız Sn. Sebahattin ÖZTÜRK’ÜN yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, büyükelçiler ve ülkemizde farklı hukuki statülerle bulunan yabancı uyruklu kişiler katıldı. Etkinlik tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlamıştır
Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ise konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul da ve Kayseri de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etmiştir. Ayrıca Sayın Atilla TOROS ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç akınlarına tanıklık eden dünyada, bu hareketlilikten en çok etkilenen ülkenin Türkiye olmasına rağmen, kendisine sığınan, sınırları içerisinde yaşamak isteyen kimseyi reddetmediğini ve merhamet elini uzattığını belirtmiştir. Ülkemizde bulunan 3 milyonu aşkın göçmen ve mültecinin, sayılardan ibaret olmadığını, hepsinin ayrı ayrı hikâyesi bulunduğunu belirttikten sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluş tarihi olan 11 Nisan 2013’den bu güne kadar 3 milyonu aşkın insanın hayatına kolaylık getirmek için çabaladıklarını söyledi.
İlimiz de bu etkinlikte stand açarak tanıtımını yapmıştır. Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkü Ailelerde bu gecede yerini   almıştır.
Etkinlik Valilikler, Üniversitelerin Türkçe Öğrenim Merkezleri, Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının stantlarının gezilmesi ve Göç ve Göçmen Temalı Muyu Resim Yarışması kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerince yapılmış eserlerden oluşan serginin gezilmesi ile sona ermiştir.

 
Kayıt: 22.12.2016
Güncelleme:12.1.2017
Paylaş


WS05